Hattyú
Dánia nemzeti madara. Európában és Ázsiában honos. Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Új-Zéland, Dél-afrikai Köztársaság és Izland területére betelepítették. A hűség madara, mert egy életre választ párt magának. Tollazata fehér (tisztaság, szüzesség jelképe). Vándormadár. Télen 1000 km-t is képes egy huzamban repülni. Több fajtája van. A legismertebb: az énekes hattyú, a kis hattyú, a feketenyakú hattyú, a bütykös hattyú és a fekete hattyú.
Fekete hattyú
Zöld páva
Kék páva
India nemzeti madara. India, Banglades, Nepál és Sri Lanka erdeiben él. Pakisztánban, az Andamán-szigeteken, a Bahama-szigeteken, Hawaiin, Californiában, Új-Zélandon és Ausztráliában meghonosították. Díszmadár. A hím tollazata színes (kevélység, nagyravágyás szimbóluma), a tojóé egyszínű barna. Farktollazata hosszú, legyezőszerűen szétterülő, rengeteg pávaszem látható rajta. Ivari kétalakúság jellemző rá, a hím nagyobb, mint a nőstény. Az ókori görög és római mitológiában Héra/Iuno istennő attribútuma. Fajtái: kék és zöld páva. A zöld páva Kína déli részén, Mianmarban, Kambodzsában, Thaiföldön és Vietnámban fordul elő.
Képek a pávákról
Flamingó
Európa, Ázsia, Észak- és Dél-Amerika, Afrika, a Karib-szigetek és Florida déli részén elterjedt. Előfordulási helyei tengerek, folyótorkolatok, sós vízű tavak. Tollazata rózsaszínű, bíborvörös vagy annak sötétebb vagy világosabb árnyalata. Jellegzetes színét a tápláléka (garnélarák) színe adja. Fajtái: rózsás, karibi, chilei, andoki flamingó. A karibi flamingó a Bahama-szigetek nemzeti madara.
Felhasznált irodalom:
http://www.termeszettar.hu/anyagok/hattyu/hattyu.htm
http://www.europamadarai.hu/?page_id=494
http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/1572.html
http://lexikon.katolikus.hu/P/p%C3%A1va.html
http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/1457.html
http://mek.niif.hu/03400/03408/html/1586.html
http://www.haziallat.hu/madar/disztyukok/flamingo-rozsaszin-madar/3631/
Utolsó kommentek